Jesienne nawożenie roślin

Jesienne nawożenie roślin

Już sierpień. To oznacza początek przygotowania roślin na zimę. Nawożenie jesiennne, mimo, że jeszcze trwa lato, to jedna z najważniejszych operacji w uprawie o tej porze. Przypomnijmy kilka informacji…

Azot jest tym składnikiem, który powoduje bujny wzrost, obfite kwitnięcie i znakomite owocowanie naszych roślin. Wykorzystujemy go, stosując rozmaite nawozy od wczesnej wiosny do lipca. Tu uwaga, koniec lipca jest ostatnim terminem użycie nawozów z azotem w składzie. Teraz, poczynając od sierpnia, musimy zacząć przygotowywać rośliny do zimy oraz kolejnego sezonu wegetacyjnego. Oczywiście, w ten zakres wchodzi okrywanie roślin, na to jeszcze czas, teraz kilka słów o nawożeniu, a właściwie dobranie odpowiedniego nawożenia.

Na początek nawozy organiczne. Wpływają one korzystnie na rośliny oraz poprawiają kondycję gleby. Najłatwiej dostępny jest kompost, świetna struktura organiczna, może być produkowany w każdym ogrodzie. Nie tylko wpływa korzystnie na rośliny, ale i poprawia strukturę gleby i utrzymuje w niej wilgoć. Można go rozsypać między roślinami i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi, albo wyściółkować rabatę, co dodatkowo chroni korzenie przed przemarzaniem.

Inny rodzaj nawozu organicznego to obornik, najlepiej świeży. Również możemy zastosować go jesienią, ale uwaga - nigdy nie kładziemy go bezpośrednio pod rośliny, żeby ich nie „spalił”. Należy przekopać, zmieszać obornik z ziemią raz na 2 – 3 lata, najlepiej na przełomie października i listopada. Bogata gama związków mineralnych i cennych pierwiastków, zawartych w oborniku, wzbogaci strukturę gleby na przyszły sezon. Nie każdy ma dostęp do świeżego obornika. Co wtedy? Polecamy obornik granulowany, łatwy w transporcie, przechowywaniu i stosowaniu. Ze względu na jego specyfikację, wynikającą z procesu produkcji i formę, jaką mu się nadaje, jest bezpieczny dla roślin i nie powoduje ryzyka przenawożenia. Przy bezpośrednim zetknięciu granulki z korzeniami, nie spali ich. Dlatego można go stosować bezpośrednio pod rośliny, podobnie jak kompost. Obornik granulowany może być produkowany na bazie pomiotu kurzego bądź obornika bydlęcego. Przeznaczony jest do zasilania wszystkich roślin ogrodowych jako nawóz uniwersalny. Bogaty w składniki odżywcze, obecne w formach łatwo przyswajalnych dla roślin, konieczne do prawidłowego rozwoju roślin. Zawierają cenną materię organiczną, która utrzymuje w glebie wilgoć, przeciwdziała erozji, a także stymuluje rozwój systemu korzeniowego.

Pora na kilka słów o nawozach mineralnych. By nie pobudzać wzrostu roślin przed nadejściem zimy, rynek oferuje szereg specjalnie skomponowanych nawozów bez azotu lub zawierających jego małe ilości. Skład tych nawozów zbudowany jest na bazie fosforu i potasu, które wzmacniają organizm rośliny przed zimą i budują „zapas” sił na wiosnę. Zastosowane jesienią, dobrze rozprowadzają się w glebie i na wiosnę stanowią dawkę startową dla roślin. To je różni od azotu, który bardzo szybko ulega wypłukaniu z gleby i tym samym roślina traci szansę na wzmocnienie.

Ogólnie, w grupie nawozów jesiennych możemy przebierać spośród nawozów uniwersalnych, trawnikowych i nawozów do iglaków. Te drugie są wskazane w tym okresie ze względu na fakt, że po czasie silnego wiosennego wzrostu, trawnik wymaga regeneracji i wzmocnienia przed nadchodzącą zimą. Dlatego wskazana jest odpowiednio dobrana dawka potasu, która uodporni trawę na przymrozki i ułatwi wegetacyjny start roślin na wiosnę. Uwaga, nawóz rozsiewamy wtedy gdy trawa jest sucha. Unikniemy wtedy poparzenia jej ździebeł. Po podaniu nawozu wskazane jest podlanie trawnika.

Nawóz jesienny do iglaków wpływa na procesy drewnienia zwiększając odporność na wymarzanie i niskie temperatury oraz zapobiega brązowieniu igieł w czasie zimy. Nawóz rozsiewamy wokół roślin i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Podobnie postępujemy z nawozem uniwersalnym, który warto zastosować do krzewów i drzew ozdobnych oraz roślin kwitnących zawiązujących pąki jesienią. Specjalna formuła nawozów wzmacnia rośliny i zabezpiecza je przed niskimi temperaturami oraz wspomaga start wegetacji wczesną wiosną.