Jak zadbać o wodę w basenie

Jak zadbać o wodę w basenie

Aby bezpiecznie korzystać z przydomowych basenów, zarówno tych , które zamontowane są na stałe, jak i z tych rozkładanych sezonowo, musimy zapoznać się z etapami pielęgnacji wody basenowej.

Regulacja wartości pH

Podstawowym parametrem informującym nas o stanie wody w naszym ogrodowym basenie jest odczyn pH, a utrzymanie właściwej wartości pH jest najważniejszym zadaniem w pielęgnacji wody basenowej i, co istotne, ma decydujący wpływ na pozostałe zabiegi zmierzające do utrzymania wysokiej jakości wody. pH wody to informacja o tym, czy woda w basenie ma odczyn zasadowy czy kwaśny.

Odczyn pH wody

Jak widać na infografice z firmy PLANTA, wskazana wartość pH, gwarantująca zapewnia komfortowe warunki kąpieli i trwałej jakości wody powinna zawierać się pomiędzy 7,0 – 7,4. Takie wartości pH wskazują na obojętny lub lekko zasadowy odczyn wody. Warto pamiętać, by sprawdzać pH wody w basenie regularnie raz w tygodniu. Służą do tego specjalne zestawy testowe, dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych. Regularne śledzenie odczynu wody pozwala na szybką reakcję i zastosowanie odpowiednich środków zwiększających lub obniżających pH wody w basenie. Szczególną jest to ważne w takim sezonie jak tegoroczny, upalny, z okresami chłodu i opadów. Wysoka temperatura sprzyja wzrostowi pH, natomiast podczas deszczowej pogody pH ulega obniżeniu.

Jeśli wynik testu wskaże, że odczyn pH jest za wysoki, należy zastosować preparat obniżający tę wartość (preparat pH minus). Środek obniża pH z zakresu alkalicznego do neutralnego. Warto pamiętać, że zbyt wysoki odczyn wody może negatywnie wpływać na warstwę ochronną skóry, powodując swędzenie. Jest więcej negatywnych skutków zbyt wysokiego pH - może powodować wytrącanie się wapnia w wodzie o twardości średniej do wysokiej, co objawia się zmętnieniem i zatykaniem filtrów. Wysokie pH wody zmniejsza również skuteczność działania środków dezynfekcyjnych.

Jeżeli wynik testu wskaże zbyt niskie stężenie pH, należy je zwiększyć (preparat pH plus), by osiągnęło idealną wartość. Jest to łatwo rozpuszczalny, alkaliczny środek do podniesienia wartości pH. W przypadku zbyt niskiego pH również należy uważać przy korzystaniu z basenu. Kwaśny odczyn wody może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, powoduje wydzielania się nieprzyjemnego zapachu wody, pochodzącego od tworzących się chloramin. To nie wszystko, kwaśna woda powoduje korodowanie metalowych elementów instalacji basenowej, uszkadza fugi i kamień ozdobny. Po zastosowaniu preparatu pH plus lub pH minus należy chwilę odczekać i ponownie sprawdzić pH wody. Ponowny test da nam informację, czy użyliśmy odpowiedniej ilości środka, czy należy go jeszcze dodać, aż test potwierdzi właściwe stężenie.

Dezynfekcja

Czystość wody w ogrodowym basenie to sprawa podstawowa. Tylko wtedy cieszymy się w pełni zabawą i relaksem w wodzie i nie narażamy się na choroby. Musimy pamiętać, że każda osoba korzystająca z basenu wnosi do wody bakterie i związki organiczne. W wodzie, która ma temperaturę powyżej 20°C dochodzi do intensywnego rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów, a im temperatura wyższa, tym proces „gnicia” wody szybszy. Dlatego do powstrzymania rozwoju drobnoustrojów stosuje się środki utleniające. Są dostępne w postaci stabilizowanych organicznych związków chloru lub preparatów na bazie aktywnego tlenu. Jest to tak zwana dezynfekcja chlorowa lub dezynfekcja tlenowa. W obu przypadkach, cokolwiek wybierzemy, środki dezynfekujące należy stosować od pierwszego napełnienia basenu wodą.

Metoda chlorowa jest bardzo skuteczna i dlatego powszechnie stosowana. Aplikowany do basenu chlor likwiduje bakterie, wirusy, grzyby i związki organiczne występujące w wodzie. Z przyrody znamy naturalny chlor jako gaz, tu na potrzeby łatwej aplikacji, chlor łączy się z innymi substancjami, by mógł być stosowany w formie stałej. Na rynku dostępne są granulaty, tabletki lub środki w płynie. Wśród dostępnych na rynku środków do dezynfekcji możemy znaleźć chlor w postaci proszku lub granulatu, w postaci tabletek lub płynu.

Jak często dezynfekować wodę w basenie metodą chlorową? To zależy od wielkości basenu, częstotliwości używania, warunków otoczenia. Pamiętajmy, że chlor w postaci granulatu należy najpierw rozpuścić w letniej wodzie, natomiast chlor w tabletkach umieszczamy w dozowniku lub skimmerze. Dlaczego? Tabletka wrzucona bezpośrednio do basenu, przez kontakt z powierzchniami, burtami czy dnem, przez zachodzące reakcje, może powodować odbarwienia powłoki basenu. Sugerujemy wykonywać dezynfekcję metodą chlorową w porze wieczornej.

Metoda tlenowa polega na wykorzystaniu aktywnego tlenu, dlatego jest metodą mniej inwazyjną, bardziej łagodną. Podobnie jak chlor, skutecznie niszczy bakterie i inne drobnoustroje, ale różni się od tamtej tym, że jest neutralna dla skóry i włosów kąpiących się, nie wydziela tak intensywnego zapachu jak środki chlorowe. Jednak w konsekwencji tej łagodności, jako metoda słabsza, wymaga zastosowania środków wspomagających, które dodatkowo klarują wodę i pomagają w usuwaniu glonów. Ta metoda preferowana jest małych przydomowych basenach.

Zwalczanie glonów (alg)

Wiemy, że w krótkim czasie burty i dno naszego basenu może pokryć się glonami, czyli w praktyce – cienką, śliską zieloną warstwą. Glony, czyli algi, to organizmy wielokomórkowe, które w sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozmnażają. Te dogodne warunki to wysoka temperatura i nasłonecznienie, jak w tego lata. Aby wyeliminować glony z wody basenowej i nie dopuścić do ich rozwoju, już od samego początku należy stosować preparaty przeznaczone do ich zwalczania. Ciekawe, że po pewnym czasie glony uodparniają się na chlor. Wtedy już nie wystarczy samo chlorowanie wody. Dostępne na rynku preparaty są w formie płynnej. Warto zauważyć, że ich zastosowanie obniża również zużycie środka dezynfekującego, co przekłada się na obniżenie kosztów użytkowania basenu.

Koagulacja

Operacja absorpcji i usunięcia z wody substancji rozpuszczalnych i drobnych zanieczyszczeń nosi nazwę kolagulacji. To niezbędny proces, jeśli chcemy zadbać o najwyższą czystość wody w naszym basenie. Jak wiadomo, niektóre cząstki zanieczyszczeń są tak małe, że filtr nie jest w stanie ich wyłapać, dlatego stosuje się środki, które „sklajają” małe cząstki w większe, a te już mogą być wychwycone przez filtry. Należy pamiętać, że dostępne środki do koagulacji działają prawidłowo tylko przy odpowiednim pH wody.

Postępując zgodnie z powyższymi krokami na pewno zapewnimy sobie i naszym bliskim czystą wodę w basenie. Dzięki temu zabawa w wodzie będzie przyjemnością. Należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania środków chemicznych przeznaczonych do uzdatniania wody basenowej. Kategorycznie stosujmy się do poleceń producenta, a niewykorzystane środki przechowujmy w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Pamiętajmy również o systematycznym dolewaniu świeżej wody do basenu. Zalecane jest, aby tygodniowo dolać ok 3% objętości basenu.